انحلال "بازرسی سازمان محیط زیست"، چشم پوشی از عملکرد مجرمان است و باید جلوی آن گرفته شود/سازمان های ناظر کجا هستند؟!
جمعه, 20 ارديبهشت 1398 ساعت 22:17
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هفته گذشته عیسی کلانتری در یک حرکت شگفت آور، "دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد" سازمان حفاظت محیط زیست را منحل کرد. این در حالی است که تاکنون در هیچ دستگاهی، چنین اتفاق عجیبی نیفتاده است. حرکت اخیر کلانتری، در ادامه نرمش هایش در کاهش نظارت بر عملکرد صنایع آلاینده و متخلف، قابل درک است. کارشناسان می گویند از بین رفتن ابزار نظارتی داخل هر نهاد بسیار خطرناک است خصوصا در سازمانی که وظیفه اصلی آن، حفاظت و نظارت است، حالا این انحلال با ادغام‌ها و تفویض اختیارهای بی‌حساب و کتاب، همراه شده است

الهه موسوی: « با انحلال دفتر بازرسی عملکرد سازمان محیط زیست، اگر اتفاقی در حوزه آلودگی ها که به آب وهوا و زندگی مردم مرتبط هستند بیفتد شخص رییس جمهور باید پاسخگو باشد. به نظر می رسد باید یک تجدیدنظر جدی در سازمان محیط زیست انجام بگیرد. رییس این سازمان باید به جای اینکه بازرسی را تعطیل کند، آنرا تقویت می کرد تا جلوی آلاینده های بسیاری که در اطراف کلانشهرها ممکن است برای مردم خطر ایجاد کند را بگیرد. دستگاه های نظارتی کجا هستند؟ مجلس کجاست؟ سازمان بازرسی کل کشور کجاست که جلوی این اتفاق عظیم را بگیرد؟ به نظر من این خطر وحشتناک بیخ گوش 
ماست و باید هر چه زودتر جلوی آنرا گرفت.»
این ها را سیداحمد نبوی می گوید؛ مدیرکل پیشین "دفتر نظارت و بازرسی عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست ایران" و عضو کنونی "کمیته مدیریت شهری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام".  او درباره خطر انحلال دفتر نظارت وبازرسی عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست توسط عیسی کلانتری به اسکان می گوید:« از آنجا که نگاه و تخصص رییس کنونی سازمان حفاظت محیط زیست "کشاورزی" است شاید حساسیت روی مسائل محیط زیستی نداشته باشد؛ اما همچنانکه رییس جمهور در سال 92 و در شروع برنامه های خودشان گفتند که فصل مهمی از برنامه های دولتش در حوزه محیط زیست است، امروز همه آنها را فراموش کرده اند.»
بوی تاکید کرد:« آقای رییس جمهور باید یکبار دیگر برنامه های دولت خودشان را ببینند تا بیدار وهوشیار شوند و به یاد بیاورند که درباره محیط زیست چه گفتند؟»

دبیرکل "حزب همدلی مردم تحول خواه" افزود:« اکنون دستگاه های نظارتی کجا هستند؟ مجلس کجاست؟ سازمان بازرسی کل کشور کجاست که جلوی این اتفاق عظیم را بگیرد؟ به نظر من این خطر وحشتناک بیخ گوش ماست و باید هر چه زودتر جلوی آنرا گرفت.»

او یادآوری کرد:« بازرسی، قوی ترین بازوی نظارتی در هر دستگاه و رابط معتمد سازمان بازرسی کل کشور است. با حذف بازرسی از هر مجموعه و تشکیلات دولتی، دست سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل 90 و نمایندگان مجلس برای نظارت بر دستگاه ها بسته خواهد شد. حذف "بازرسی ها" که حالا سازمان حفاظت محیط زیست در آن خط‌شکن شده، بدون شک یک اقدام کاملا حساب شده و سازمان‌یافته‌ است که به نظر می‌رسد به دستگاه‌های دیگر هم سرایت خواهد کرد.»
 
مدیرکل پیشین "دفتر نظارت و بازرسی عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست ایران" در ادامه گفت:« در مهم ترین حوزه‌های حفاظت محیط زیست کشور، از شکار و صید گرفته تا پایش صنایع، هر گونه نظارتی قطع شده و به مدیران استانی این اختیار داده شده که هر کاری را انجام دهد. به این ترتیب، مدیران کل سالم در فشار و مدیران ناسالم به سمت ایجاد رانت رفته‌اند. به همین دلیل در استانی مانند اصفهان، که شاهد تجمیع صنایع متعددی چون فولاد و پتروشیمی و پالایشگاه هستیم، از طرف رئیس سازمان به مدیرکل اختیار تصمیم‌ گیری تام داده شده تا به سادگی بتواند بدون در نظر گرفتن خطرات ناشی از آلودگی محیط زیست به ویژه آب و هوا و خاک و بدون هیچ نظارتی تصمیم‌گیری کند.»
 
بمب های ساعتی در اطراف تهران

نبوی در ادامه این گفت وگو با اشاره به خطر مخازن پرمخاطره در اطراف پایتخت به اسکان می گوید:« آنقدر کارخانه های بزرگ خطرناک در اطراف تهران هست که هر یک می تواند بمب بزرگ ساعتی باشد. دفتر بازرسی عملکرد سازمان می توانست برود این ها را شناسایی کند و جلوی خطرات احتمالی این ها را بگیرد و به اطرافیان از جمله "سازمان پدافند غیرعامل" آتش نشانی و ...گزارش داده و برای مقابله با این خطرها با آنها هماهنگ باشد.»
 
او می افزاید:« به نظر من آسیبی که با این تصمیم گیری های نادرست به محیط زیست وارد می شود غیرقابل جبران است. موضوعاتی را که اگر به عواقبش فکر نکنند می تواند تاریخ آینده ایران را آسیب بزند.»
 
مدیرکل پیشین نظارت و بازرسی عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست هشدار داد:« من فکر می کنم برخی هنوز در سازمان نمی دانند که وظیفه نظارتی این سازمان چقدر بزرگ است؛ این سازمان ناظرترین دستگاه برای تنفس مردم، غذا و آب و هوا هست و حالا در دل خودش، یکی از دستگاه های نظارتی را حذف می کند و در عنوان جدیدش چیزی به نام "بازرسی" باقی نمی گذارد.»

نبوی افزود:« همه سازمان ها بخشی به نام "بازرسی" دارند، این بازرسی در سازمان محیط زیست باید حدش حتی برابر با معاونت سازمان باشد؛ نه اینکه اداره کل آنرا نیز از بین ببرند. شما نمی دانید در اطراف ما چه اتفاق هایی در حال رخ دادن است. ما دشمنان عجیبی داریم. برای نمونه شما می دانید در همین اطراف تهران، شرکت های تولیدکننده اسپری های مبارزه با حشرات، چه مخازن سمی بزرگی دارند؟ می دانید چه گازهایی را تولید می کنند تا به اسپری ها تزریق کنند و در اختیار مشتری ها قرار دهند؟»

دبیرکل "حزب همدلی مردم تحول خواه" در ادامه گفت:« اگر زمانی، برای این مخازن، اتفاقی عمدی یا سهوی بیفتد ما خطری بزرگ شبیه خطر استکبار جهانی را کنار گوشمان داریم. بادهای شمال غربی که از سمت کرج وارد منطقه می شوند تمام گاز متصاعد شده از حادثه را می تواند به سمت تهران بکشاند. حادثه "بوپال هند" را که به یاد دارید؛ هزاران نفر در آن کشته شدند؟ هنوز هزاران نابینا از آن حادثه بر جا مانده اند. به نظر من سازمان حفاظت محیط زیست باید دستگاه های نظارتی خود را به دنبال این موضوع بفرستد؛ این ها را شناسایی کند و جلوی خطرها را بگیرد. نه اینکه آن دستگاه را منحل کند.»
 
آتش زدن پسماندهای خطرناک 

احمد نبوی در ادامه این گفت وگو با اشاره به دیگر تخلف هایی که از سوی برخی صنایع رخ می دهد گفت:« شما غافل هستید که شبانه در اطراف تهران، چه میزان پسماندهای خطرناک را آتش می زنند؛ چون بر اساس قانون، کارخانه ها باید برای انتقال این زباله ها و امحای فنی و تخصصی آنها، هزینه کنند و برای فرار از صرف چنین هزینه هایی ترجیح می دهند زباله های خطرناک خود را آتش بزنند. سازمان محیط زیست، به جای اینکه بازرسی را تعطیل کند باید آنرا تقویت می کرد تا جلوی این آلاینده ها را بگیرد. حالا تعطیل کردن بازرسی چه عواقبی خواهد داشت؟»
 
او در انتها گفت:« این بازرسی محیط زیست بود که می توانست جلوی پسماندسوزی اطراف تهران را بگیرد؛ هوای تهران به شدت آلوده است و هیچکس نمی گوید چه اتفاقی دارد در تهران می افتد. درست است که ما در شرایط بحرانی هستیم؛ ولی حق نداریم جان مردم را به خطر بیندازیم. یکبار دیگر بروید و سخنان مقام معظم رهبری در سال 1393 را گوش بدهید و ببینید.یکی از سخنان ایشان این بود که تخریب کننده های محیط زیست متهم نیستند؛ مجرم هستند. ببینید سازمان چگونه با انحلال بازرسی، چشمان خود را بر روی مجرمان بسته است.»
بازدید 1185 بار

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید