سید احمد نبوی : در 1400 باید به سمت نظام پارلمانی حرکت کنیم
چهارشنبه, 12 ارديبهشت 1397 ساعت 18:51
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش خبرنگار تهران پرس، سید احمد نبوی، دبیرکل حزب همت در بازدید از خبرگزاری تهران درباره آینده کشور در انتخابات سال ۹۸ گفت: من معتقدم دو بخش پانزده و هفده ساله در تاریخ کشور داریم، اول سال ۴۲تا ۵۶ و از ۵۶تا سال ۶۸؛ این دو مقطع، مقاطع مهمی است. سال ۴۲ تا ۵۶ امام با کمک انقلابیون و علما و طلبه در دوی ۱۰۰متر امدادی چوب را برداشت و در ۵۶ تحویل مردم داد. یعنی تا وقتی مردم نیامده بودند کار به نتیجه نمی رسید. سال ۵۶ مردم این چوب را تحویل گرفتند و دوسال اول مقابله با ضد انقلاب بود، سپس وارد جنگ شدند، جنگ را مدیریت کردند؛ نهایتا به جایی رساندند که گفته شد نظام شکل گرفته است، باید حکومت به دست نظام داده شود. قانون عوض شده و آقای هاشمی می خواهند رییس جمهور شود، نظم در حال شکل گیری است. مردم از اینجا چوب را تحویل دادند. از آن موقع تا به امروز مردم ۸سال به ۸سال آمده اند حکومت را از جناحی به جناح دیگر تغییر داده اند. این اتفاق یکروزه افتاده! یعنی حضور مردم فقط یکروز بوده! مردم وسط کار نبودند، چرا؟ چون نظام این را نخواست، منظور از نظام چیست؟ یعنی رییس جمهور، چون فکر می کردند به انتهای ماجرا رسیده اند و نظام دست آن هاست و انقلابی گری و جهاد سازندگی نیاز نداریم و بروید خانه هایتان.
مردم دیگر حاضر نیستند این چوب را در یک جمعه دیگر انتخاباتی تحویل جناح دیگری دهند و اعتقاد راسخ دارم، دو سال دیگر مردم، با کاندیداها به شرط و شروط رای می دهند. حق و حقوق خود را مطالبه می کنند. برای مثال اینکه خانواده آن ها در حوزه انتخابیه زندگی کنند، هفته ای دوبار باید مراجعه کنند، مشاورین نماینده در همان شهر باشند و خیلی از شروط دیگر؛ طوری که دیگر به حزب بدهکار نباشید، به مردم بدهکار باشید. الان شما در تهران یک نظر سنجی بکنید، چند درصد از مردم تهران ۳۰نماینده خود را می شناسند!؟ دو سال گذشته اما ۱۰درصد مردن تهران، ۱۰درصد نماینده های خود را می شناسند‌‌. خب، پس دختر فلانی که در تهران نماینده شده به مردم بدهکار نیست، به حزب بدهکار است، به خاتمی بدهکار است، به اصلاحات بدهکار است! چون در لیست بوده نماینده شده است، پس به جای مردم، به حزب سرویس می دهد تا دفعه بعد هم در لیست باشد.
اما در انتخابات۹۸ اینگونه نخواهد بود، سید خندان، سید گریان، به هر مدل و شیوه ای که بخواهند رای بگیرند موثر نیست. مردم انتخاب می کنند.
دبیر کل حزب همت درباره پیش بینی چینش مجلس آینده ادامه داد: پیش بینی من این است که مجلس آینده، مستقل ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی خواهد شد. امروز ما ۸۰نماینده مستقل داریم در مجلس اما نتوانستند فراکسیون تشکیل دهند، علی مطهری می توانست این افراد را دور هم جمع کرده و تشکیل فراکسیون دهد اما اینکار را نکرد. چرا؟ چون خواسته یا ناخواسته در جریان اصلاحات قرار گرفت. دوره بعد اینقدر فراکسیون مستقلین قوی خواهد بود که از میان خود انتخابات برگزار کرده و هیئت رییسه مجلس را تعیین خواهند کرد و فراکسیون اکثریت مجلس مستقل است. یعنی دیگر نیازی نیست کسی خود را منتسب به دو جناح کند تا رای بگیرد، تا جایی که باید قسم بخورم که نیستم، چون این دو حزب نتوانستند مردم را راضی نگه دارند. با این پیش فرض اعتقاد دارم آینده جمهوری اسلامی در سال ۹۷ به گونه ای رقم خواهد خورد که مستقلین اکثریت خواهند بود.

چرخش نظام پارلمانی باید صورت بگیرد

نبوی درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: من معتقدم در ۱۴۰۰ باید چرخش نظام پارلمانی صورت بگیرد. امروز باید یک نظام پارلمانی شکل بگیرد که حتی رهبری در صحبت های خود، در کردستان به این نکته اشاره کردند اما امادگی آن وجود نداشت و مطرح نشد. اگر اینگونه شود از دل مجلس رییس جمهوری در می آید که ما در خواب هم نخواهیم دید، چون به مردم بدهکار است،  نه به حزب. امروز اصلاح طلبان می گویند آقای روحانی به ما بدهکار است، در این بدهکاری معاون اول را گذاشتی، فلان وزیر را هم بگذار. سهمش را می خواهد! آن یکی هم از رییس جمهور خودش سهم می خواهد. اما از نظر من در انتخابات ۱۴۰۰ به کسی سهم داده نخواهد شد. سهم، سهم مردم خواهد شد.

وی درباره عدم اقتدار مجلس عنوان کرد: نزدیک به دو سوم از نماینده های ما از کلانشهرها می ایند. این دو سوم مدیریت مجلس می کنند. مثلا آقای زاکانی[که دوست بنده هستند] نماینده می شوند، و تا قبل از آن هم هیچ سابقه ای ندارند، اما وقتی به مجلس می رسند شاخص می شوند، قد پیدا می کنند. ممکن است آن دکتری که از جیرفت نماینده می شود از ایشان قد بلندتری داشته باشد، اما چون ایشان برای کلانشهر نیست، کمتر دیده می شود. یکی از دلایل عدم اقتدار مجلس وابستگی آن به نمایندگان کلانشهرها و جناح های سیاسی است، و دلیل دیگر آن سهم شورای نگهبان است. شورا باید یک جایی از این مقدار کنترل و نظارت دست بردارد. به نظر من شورای نگهبان باید من کاندیدا را صدا کند و بگوید من پای

نظام می ایستم، اگر شما نایستید وسط کار هم برکنار می شوید. اکنون هم بحث نظارت استصوابی دارند و تا وسط راه هستند. حرف شورای نگهبان این است که می ترسم به کسی صلاحیت بدهم که بیاید و بر علیه نظام کار کند. من کاندیدا قبل از انتخابات تعهد می دهم که من ضد نظام هرگز نخواهم شد، اما منتقدم! اجازه نقد دارم!؟

محمد حسینی

بازدید 1134 بار

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید