اعتدال راه جلوگیری از دو قطبی شدن
دوشنبه, 06 شهریور 1396 ساعت 12:00
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
اگر چه جلسات رای اعتماد نمایندگان ملت به منتصبین رئیس جمهور منتخب ملت پایان یافت ولی تحلیل ها و دیدگاههای کنش‌گران سیاسی پایان نپذیرفته است.
عملکرد سه فراکسیون اصلی مجلس یعنی اصلاح طلبان، مستقلین و اصولگرایان  در قبل، حین و بعد از جلسات رای اعتماد از چند منظر قابل بررسی می‌باشد.
 
اصلاح طلبان  قبل از رای گیری و در جلسات فراکسیونی خود ابتدا فکر میکردند که می‌توانند  وزرایی چون رحمانی فضلی ، ربیعی و آذری جهرمی را از دولت حذف کنند و وزرایی چون حجتی و بیطرف را با رای بالایی انتخاب کنند، در حین رای گیری با پدیده ای دیگر مواجه شدند و در پایان رای گیری از واژه های همچون خیانت، معامله گری و وادادگی برخی از اعضای فراکسیون امید گفتند و عارف را آماج حملاتی خارج از مجلس یاران خود نمودند و در نهایت هر سه وزیری که مخالفشان بودند رای آوردند و یکی از دو وزیر تشکیلاتی خود را نیز از دست دادند.
 
مستقلین مجلس دقیقترین نظر را قبل از مجلس داشتند که میگفتند همه وزرا باستثنای یک وزیر رای نمی‌آورند که منظور شأن یا بیطرف یا آذری جهرمی بود و در حین رای گیری نقش اعتدالیون فراکسیون های دیگر را که دیدند مصمم تر عمل نمودند و بعد از رای گیری نیز خوشحالی خود را از مقدار اثر گزاری تیم خود علیرغم عدم وجود تشکیلاتی منسجم ابراز نمودند و از این طریق بیشترین تعامل را با رئیس‌جمهور برقرار نمودند.
 
اصولگرایان مجلس نیز که بیانیه های تشکیلاتی و فراکسیونی قبل از رای گیری نداده بودند در عمل کار مهمی که کردند پائین آوردن رای حجتی و انداختن بیطرف و همچنین لابی برای رای آوری آذری جهرمی و ربیعی بود و بعد از رای گیری نیز از شرایط موجود نا خرسند نبودند.
 
اما حرفه ای ترین عملکرد را رئیس جمهور ارائه داد، ایشان با تشخیص درست از شرایط مجلس و فراکسیون ها و نقش نمایندگان معتدل در هر سه فراکسیون بدرستی وزرایی را معرفی کرد که هم با نگاه‌های ایشان همسو باشند و هم رای اعتماد بیاورند، حتی شاید نظر ایشان روی معرفی بیطرف هم آنچنان موافق نبود ولی بر اساس فشارهای اصلاح طلبان، و امتیاز گرفتن در مورد دیگر وزرا بود که ایشان را معرفی نمودند و به همین دلیل رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس به بیطرف خیلی واکنشی از سوی رییس جمهور را در پی نداشت.
 
امروز دولت با وزرایی هماهنگ در حوزه های اقتصادی، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی کار خود را آغاز می‌کند و در ۱۴۸۰ روز باقی مانده تا پایان هشت سال تلاش مستمر  شاید بتواند رضایتمندی مردم را حاصل نماید و امروز بر همه جناح های سیاسی است که در ایجاد اعتماد سازی در مردم به نظام اسلامی و رفع معضلات آنان با دولت جمهوری اسلامی ایران همکاری نمایند و دولت نیز از همه ظرفیت‌های موجود در نظام صرفنظر از گرایش های آنان  برای اقدام و عمل استفاده نماید و در پایان دولت دوم خود کام مردم ایران را شیرین نماید. 
سید_احمد_نبوی
فعال سیاسی
بازدید 1254 بار

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید