نبوی در مصاحبه با ایرنا عنوان کرد؛ رمز امنیت ایران مبارزه غیرگزینشی با تروریسم است/ جهان از 11 سپتامبر و 13 نوامبر عبرت بگیرد!
دوشنبه, 25 آبان 1394 ساعت 12:22
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

تهران– ایرنا– مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام موفقیت ایران در ایجاد امنیت را انعطاف نداشتن با افراطی گری دانست و گفت: اگر می خواستیم به صورت گزینشی با این پدیده برخورد کنیم، امروز وضعیت بهتری از فرانسه نداشتیم.

 

سید احمد نبوی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره حوادث تروریستی اخیر در فرانسه افزود: جامعه بین المللی باید بداند که خون یک فرانسوی از خون یک لبنانی، عراقی و ایرانی رنگین تر نیست. 
وی ادامه داد: اتفاقات اخیر در بغداد و بیروت و پاریس یکبار دیگر جهانیان را با علامت سؤال های مهم دیگری روبرو ساخت که ریشه افراطی گری کجاست؟ چه کسانی در تولید جرثومه کشتار دخیل بودند؟ دلیل تقویت این خطر بزرگ در جهان چه بود و سوال آخر اینکه آیا اهداف مولدان این گروه ها برآورده شده است؟ 
به گفته این تحلیل گر سیاسی، دنیا سابقه افراطی گری های مقطعی و کوچک را تجربه کرده است ولیکن در سه دهه گذشته این خطر امنیتی در جهان، به صورت سازماندهی شده و بین المللی خود را عیان کرده است.
نبوی با یادآوری حمله نظامی رژیم بعث عراق به ایران اضافه کرد: دفاع پادشاهان عرب، کمک های تسلیحاتی آمریکا و شوروی، سلاح های شیمیایی آلمان ، هواپیماها و موشک های فرانسه، مشاوره های نظامی انگلیس و دلارهای نفتی اعراب همه در خدمت عراق تا دندان مسلح قرار گرفت تا با انقلاب اسلامی به مبارزه برخیزد؛ این شروع افراطی گری نظامی در خاورمیانه توسط کشورهای بزرگ بود.
مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: اگر کمکهای تسلیحاتی غرب و شرق و دلارهای اعراب نبود هرگز چنین جنگی رخ نمی داد و البته لشکر ابرهه در مقابل ابابیل الهی مجبور به شکست و عقب نشینی گردیدند. 
نبوی تصریح کرد: حمله عراق به ایران نمونه ای از حرکت های افراطی نظامی در جهان معاصر بود که با سکوت همه کشورهای توسعه یافته مواجه شد و جهان نه تنها همانند جنگ جهانی دوم که با آلمان نازی وارد جنگ شد، عمل نکرد بلکه هر روز کمک های خود به این خطر منطقه ای و جهانی را افزایش داد.
وی با بیان این که این اتفاق و نتایج منفی آن استکبار را بیدار نکرد، گفت: قدرت های استکباری همچنان در خانه شیشه ای خود به سوی ملت ها توسط افراطیون آموزش دیده سنگ اندازی کردند و نمونه آن شکل گیری طالبان توسط آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی بود .
مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر آمریکا در یازده سپتامبر سیاه درس عبرتی از این گروههای افراطی می گرفت و متوجه می شد که طالبان خود ساخته نیز می تواند پدرخوانده خود را هدف قرار دهد، هرگز به تشکیل داعش کمک نمی کرد.
نبوی افزود: مردم دنیا می دانند که داعش را باید در آمریکا، اروپا و متحدان آنان یعنی عربستان، قطر و امارات جستجو کنند؛ فرماندهان داعشی متولد عربستان، امارات و تحصیلکرده در آمریکا و اروپا هستند.
وی با بیان این که دستگاه های اطلاعاتی ابرقدرت ها این گروه های تروریستی را مدیریت کرد، اظهار داشت: این گروه ها را برای مقابله با حرکت های مردمی در منطقه اعزام کردند و یکبار دیگر خطای استراتژیک خود را تکرار کردند.
به گفته این تحلیل گر سیاسی این بار که همانند یازده سپتامبر نیویورک خانه شیشه ای پاریس در سیزده نوامبر به لرزه درآمد،اگر دولتمردان و مردم فرانسه انفجارهای متعدد قبلی و کشتار در بیروت و بغداد و کابل را محکوم می کردند و در پی شناسایی عوامل آن ، معرفی و محکومیت آنان به دنیا برمی آمدند، هرگز خود گرفتار این دیو جنایت نمی شدند. 
نبوی اظهارداشت: اینجا به این نکته مهم می رسیم که باید دلیل موفقیت ایجاد امنیت در جمهوری اسلامی ایران را عدم انعطاف با افراطی گری در هر جای دنیا دانست، ایران از روز اول با این خطر برخورد و اعتراض کرد و انفجار در اروپا و کشتار در خاورمیانه و کشورهای اسلامی را به یک چشم نگریست.
وی ادامه داد: اگر امروز ایران اسلامی شهیدانی را تقدیم دفاع از حرم حضرت زینب (س) می کند نشان از جنگ مستقیم ما با داعش است . اگر امروز مشاوره های نظامی ما در عراق اثر گذار بوده است، مبارزه ما با داعش را نشان می دهد و اگر می خواستیم به صورت گزینشی با این پدیده برخورد کنیم، امروز وضعیت بهتری از فرانسه نداشتیم .
مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: امیدوارم واقعه سیاه سیزدهم نوامبر 2015 آخرین نمونه از این دست باشد و دنیا در کنار جمهوری اسلامی ایران آخرین ریشه های افراطی گری را نابود کند.

بازدید 640 بار

موارد مرتبط

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید