نبوی در گفتگو با ایرنا: فاجعه منا تاوان اختلافات هیات حاکمه سعودی بود!
شنبه, 16 آبان 1394 ساعت 00:41
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تهران– ایرنا– مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جنگ قدرت سیاسی آل سعود را عامل ناامنی و پرمخاطره کردن حرم امن الهی دانست و گفت: متاسفانه تاوان این اختلافات سیاسی را زائران خانه خدا پرداختند.

 

سید احمد نبوی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره دیدگاه های مختلف نسبت به فاجعه منا، افزود: با توجه به گذشت چهل روز از این فاجعه برخورد و اقدامات آل سعود فضای ناامنی را بوجود آورده و بین مسلمانان این دیدگاه ایجاد شده که چرا هزینه اختلافات درونی عربستان را دیگر کشورها باید پرداخت کنند.
وی ادامه داد:مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: با توجه به اینکه بخش بزرگی از مردم کشورهایی که در این فاجعه شهروندان خود را از دست داده اند هنوز در شوک این تعداد جان باخته هستند، متاسفانه با گذشت 40 روز از این فاجعه هنوز تعدادی از خانواده ها به دنبال اجساد قربانیان خود هستند و دنیا منتظر پاسخ های آل سعود است. 
نبوی فاجعه منا را از منظر امنیت زائران خانه خدا قابل بررسی دانست و گفت: با توجه به سوابق قبلی این نوع فجایع در عربستان سعودی ، هرساله ترس و هراس از نا امنی های متفاوت در این کشور وجود دارد، جهان اسلام باید به طور جدی در صدد حل این بحران امنیتی که خطری عظیم برای حرم امن الهی شده است، برآید.
این کارشناس مسایل بین المللی افزود: در جلسات متعدد سیاسی در این 40 روز و اعتراضات دولت های اسلامی و تظاهرات مردم در اقصی نقاط کشورهای اسلامی زنگ خطری را برای رژیم سعودی به صدا درآورده است که باید منتظر تبعات آن نیز باشند. 
نبوی خاطر نشان کرد: اگر از زاویه جنگ های نیابتی در منطقه به این موضوع بنگریم، متوجه می شویم که وهابیون و تکفیری ها از طریق بزرگترین پایگاه خود یعنی هیئت حاکمه آل سعود برای کشتار مسلمانان معتقد و متدین، چه شیعه و چه سنی که به شدت با جنگ های نیابتی عربستان مخالف هستند، اقدام کرده اند.
وی افزود: به نظر می رسد که مسلمانان باید به فکر کلید داری مطمئن برای خانه خدا باشند ، کلید داری که به وظایف دینی، انسانی و اسلامی آشنا باشد . 
مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: کشتار مردم یمن توسط آل سعود ، پایگاه تئوریک و اقتصادی داعش و طالبان در عربستان ، فساد اخلاقی هیئت حاکمه آل سعود و وابستگی شدید نظامی به بزرگترین دشمن مسلمانان یعنی اسرائیل و آمریکا از جمله دلایل بی اعتباری کلیدداری کعبه توسط خاندان آل سعود است. 
نبوی اضافه کرد: خیلی دور نخواهد بود که مردم عربستان حاکمانی مطمئن برای جان و مال و ناموس مسلمانان به جای آل سعود برگزینند و به زودی جهان اسلام دست در دست یکدیگر حجی مطمئن و با آرامش را تجربه خواهد کرد.
در دوم مهرماه سال جاری به هنگام عزیمت زایران بیت الله الحرام برای انجام اعمال رمی جمرات، به علت انسداد مسیرها، چند هزار نفر جان خود را از دست دادند که در این بین 464 نفر ایرانی بودند.
با گذشت 40 روز از این فاجعه هنوز از سرنوشت 28 زایر ایرانی اطلاعی در دست نیست.

 

بازدید 669 بار

موارد مرتبط

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید